Púpava lekárska

 

P O P I S :

Trváca, 5-20 cm vysoká rastlina roniaca mlieko s hrubým kolovitým dužinatým koreňom. Stvol je vzpriamený, krehký, dutý, pavučinato vlnatý až lysý, zakončený úborom. Listy utvárajú prízemnú ružicu, v obryse sú obráteno vajcovité až kopijovité, postupne zúžené do stopky s čepeľou plytko až hlboko gracovitou alebo gracovito perovito dielnou. Úbory sú jednotlivé, 20-25 mm dlhé, vonkajšie zákrovné listene sú čiarkovité alebo úzko kopijovité, o trochu kratšie ako vnútorné, v čase kvitnutia naspäť ohnuté. Kvety sú zlatožlté, všetky jazykovité. Plod je krátko končistá nažka s 2 až 3-krát dlhším zobáčikom. Kvitne od apríla do júna. Kvet poskytuje neveľké množstvo nektáru, zato veľmi cenný peľ s vysokým obsahom bielkovín. Med z neho rýchlo kryštalizuje aj vo veľkých nádobách. Pre hromadný výskyt púpav je veľmi dôležitou včelárskou rastlinou. Ani jej kŕmna hodnota nie je zanedbateľná.
Hemikryptofyt, rozšírený v mediteránnej až arktickej oblasti Európy a Ázie. Rastie na svetlých, sviežich až suchších stanovištiach, na lúkach, trávnatých násypoch, medziach a úhoroch od nížim do horského stupňa. Vyskytuje sa v spoločenstvách mezofilných lúk radu Arrhenatheretalia.
Rod taraxacum Wigg. patrí k taxonomicky kritickým skupinám rastlín, ktoré sa vyznačujú somatickou parthenogenézou a preto aj veľkým počtom malých druhov - mikrospecies.
Pri zbere netreba rozlišovať jednotlivé taxóny - ako drogy sú prípustné všetky. Púpava je všeobecne známa, preto zámeny nevznikajú. Len pri jesennom vykopávaní koreňov na rovnakom stanovišti hrozí zámena za iné druhy. Ide najmä o koreň čakanky, ktorý je zriedka viachlavý, suchý, zvonka svetlejší, skoro biely na priereze a nemá v ňom sústredené kruhy mliečníc. Chutí horkejšie.

 

[Index] [Breh Malého Dunaja] [Bazalka pravá] [Kostihoj lekársky] [Čakanka obyčajná] [Breza bradavičnatá] [Fialka voňavá] [Ibiš lekársky] [Lipkavec marinkový] [Plavúň obyčajný] [Púpava lekárska] [Myší chvost] [Ďatelina lúčna] [Jastrabina lekárska] [Patierska kapsička] [Rozmarín lekársky] [Rumanček pravý] [Skorocel kopijovitý] [Žihľava dvojdomá] [Ľubovník bodkovaný] [Nevädza poľná] [Repík Lekársky] [Benedikt lekársky]