Plavú? oby?ajný

 

P O P I S :

Trváca bylina s plazivou zakoreňujúcou, často až 1 m dlhou vidlicovito rozkonárenou stonkou. Listy sú pomerne riedke, čiarkovito kopijovité, končisté, po okraji jemno zúbkaté až takmer celistvookrajové, svetlozelené, lesklé. Usporiadané sú v piatich, zriedkavejšie ôsmich radoch alebo v špirále, horizontálne odstávajú. Výtrusonosné listy (sporofyty) sú usporiadané do výtrusnicových klasov. Sporofyty majú široko vajcovitý tvar, pretiahnutý vrcholček, žltkastú, staršie zasa hnedastú farbu. Klasy sú jednotlivé, 8-13 mm dlhé a asi 3-4 mm hrubé, sediace. Spóruje od júla do augusta. Je indikátorom kyslých podkladov (pH 4-6). Obľubuje kremičité pôdy. Výrazne viaže hlinník, najmä kysličník hlinitý.
Chamefyt. Rastie v tienistých, acidofilných ihličnatých lesoch, v horských smrečinách a smrekových jedlinách, v porastoch kosodreviny, na okrajoch rašelinísk. Charakteristický druh zväzu Piceion excelsae.

 

[Index] [Breh Malého Dunaja] [Bazalka pravá] [Kostihoj lekársky] [Čakanka obyčajná] [Breza bradavičnatá] [Fialka voňavá] [Ibiš lekársky] [Lipkavec marinkový] [Plavúň obyčajný] [Púpava lekárska] [Myší chvost] [Ďatelina lúčna] [Jastrabina lekárska] [Patierska kapsička] [Rozmarín lekársky] [Rumanček pravý] [Skorocel kopijovitý] [Žihľava dvojdomá] [Ľubovník bodkovaný] [Nevädza poľná] [Repík Lekársky] [Benedikt lekársky]